понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają funkcje ogrodzenia, chociaż częstokroć służą także za dekoracje. Zwykle takie sztacheta z PCV stawia się w nasłonecznionych elementach, w których prędko rosną oraz silnie się zagęszczają. Mnóstwo wdzięku maja również takie rosnące ploty, jakie wiodą przez osłonięte zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina witek bądź kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie są w skwerze, również nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, częstokroć także bujnie rozkwitają, jednak potrzebują tez wiele przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastyku z Krosna Odrzańskiego zdołają być niesłychanie wysmukłe, lecz wypada je cyklicznie wycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot konstruuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•błyskawicznie kiełkuje,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastyku z Krynicy stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий