пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic wyraźnie nie podkreśli krawędzi trawy lub kwietnika jak małe żywe sztachety.

Niezmiernie duże, bo prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby przesłania pobliskie domy oraz ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzechy. Jeśli pragniemy by nasze zielone plot było niesłychanie wybujałe a jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z limaku pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie może być bardzo kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie zaznaczy krawędzi trawy albo kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe czasami nie mogą satysfakcjonująco rosnąc w określonych miejscach, niewielkie drzewa potrafią utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach bądź osłonią gołe place ziemi. Ładnie przycięty niewielki żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę tylko ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie względnie duże zielone ploty można uzyskać z roślin iglastych.

Niestety, drzewa z tej klasy mogą być dużo droższe aniżeli krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje cień cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta a także należny go redukować, ale jego odmianę Fastigiata Robusta jest dozwolone odłożyć pojedynczo.Będzie ekspresowo rósł a oszczędzi filarowy kształt.

Gdyby wasz zakamarek jest nadzwyczaj zacieniony, warto aby zielony plot rozświetlić kolorowymi zmazami. Niektóre spośród cienioznośnych gatunków maja klasy o jasnych albo pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej zgrabne w słońcu, mimo to nawet w śladu listowie pozostają całkiem jasne, niemal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий